Czy jesteś pewien, że możesz spać spokojnie? Jak uniknąć emocji i strat finansowych?

W dzisiejszym świecie możemy bardzo łatwo stracić wszystkie nasze dane – zdjęcia z wakacji, dokumenty, projekty…

Dzisiaj przedstawimy wam jak zadbać o całą zawartość nośników w waszym domu!

Przede wszystkim – kopia zapasowa! Większość ludzi bagatelizuje problem, do czasu gdy nie stracą wszystkich danych. Procedura kopii zapasowej w biznesie to bezwzględna konieczność, a w przypadku prywatnych danych nawyk jej tworzenia jest niezwykle przydatny. Może powiesz, że nie masz cennych danych, które mogłyby interesować kogoś z zewnątrz. Rzeczywiście? Powiedzmy, że prowadzisz biznes, zaczyna się kolejny dzień i zostajesz całkowicie pozbawiony danych, które są Ci potrzebne. Oznacza to duże straty finansowe, a także brak możliwości dalszego prowadzenia działalności. Możesz też utracić swoje bezcenne zdjęcia, na których utrwaliłeś np. pierwsze kroki swoich dzieci, ich szkolne sukcesy itd. Pamiętaj, że Twoje dane zawsze powinny być na dwóch nośnikach. Jeżeli wykonujesz archiwum danych i przenosisz je z komputera na inny nośnik, to również powinna być wykonana kopia zapasowa tychdanych na kolejnym niezależnym nośniku. Twoim wrogiem oprócz szkodliwego oprogramowania może być awaria dysku. Nowoczesne dyski SDD3 wyposażone w pamięć wyłącznie elektroniczną potrafią odmówić posłuszeństwa bez żadnego ostrzeżenia. Klasyczne dyski z talerzami magnetycznymi mogą mieć wcześniej niepokojące objawy, zwiastujące potencjalną awarię, np. zaczynają pracować głośno. W ich przypadku jest jeszcze szansa na podjęcie szybkiej akcji w celu zabezpieczenia danych. Bez kopii zapasowej zawsze ryzykujemy bardzo dużo, jest ona niezbędna.

Kolejnym, ważnym tematem jest ochrona danych. Jeśli jednak korzystamy z laptopa, który często nosimy ze sobą, musimy być przygotowani na ewentualność kradzieży, kradzieży urządzenia zawierającego cenne dane biznesowe lub osobowe, które przedsiębiorca w świetle RODO jest zobowiązany chronić.

Co więc zrobić?

Nie zostawiaj laptopa na widoku w samochodzie, staraj się go wyłączać, a nie tylko usypiać, koniecznie skonfiguruj hasło administracyjne do BIOS-u i szyfruj dane na dysku. Myślę tutaj oczywiście o szyfrowaniu prewencyjnym— jeśli ktoś uzyska fizyczny dostęp do Twojego komputera i będzie miał dużo czasu, aby próbować odczytać i skopiować z niego dane, nie będzie mógł tego zrobić. W jaki sposób szyfrować dane? Posiadacze systemów Windows 8.1 i Windows 10 Professional oraz Enterprise mogą i powinni użyć wbudowanej funkcjonalności BitLocker.

Nie zostawiaj wiedzy dla siebie, podziel się udostępniając post!