LIVE z Piotrem Motylem (Wrocław – Bali w Indonezji)

17 listopada 2017 obył się niezwykle ciekawy LIVE, na który zaprosił mnie Piotr Motyl gospodarz koferencji Biznes Ponad Granicami, której druga edycja odbędzie z lutym 2018 w Bangkoku (Tajlandia), będę miał tam swoje wystąpienie i możesz tam się ze mną oraz z Piotrem spotkać.
Już przed spotkaniem przygotowałem 5 darmowych narzędzi za pomocą, których można w znacznym stopniu można podnieść swoje bezpieczeństwo IT osobiste i firmowe:
Keepass.info (unikalne hasła do każdego systemu i miejsca w sieci), Twofactorauth.org – sprawdź gdzie możesz i powinieneś wdrożyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie dla serwisów których używasz w biznesie, MALWAREBYTES ADWCLEANER (https://pl.malwarebytes.com/adwcleaner/) pozbądź się niechcianych i szkodliwych programów ze swojego komputera, Wordfence.com – zabezpiecz i monitoruj systematycznie, swoją witrynę biznesową, zbudowaną o najpopularniejszy CMS WordPress, Cryptomator.org – szyfruj najbardziej poufne pliki przekazywane do chmury.
W trakcie niezwykle ciekawej rozmowy, ze strony Piotra padło bardzo dużo ciekawych pytań. Zapis wywiadu całego LIVE znajdziecie na moim kanale YouTube easyITsecurity.pl:
https://www.youtube.com/watch?v=dSKFwjajg14
Podczas LIVE pojawiły dodatkowe wątki, które wymagają dodatkowego wyjaśnienia.
Pierwszy nich to backup najpopularniejszego na świecie systemu CMS, już nie tylko dla blogów, ale na którym jest utrzymywana znaczna cześć stron www. Do wykonania kopii zapasowej bazy i plików (również na dysk chmurowy np. DropBox, Google Drive) możecie użyć wtyczki UpdraftPlus WordPress Backup Plugin (updraftplus.com) jest również dostępny w nieco okrojonej, ale darmowej wersji.
Kolejnym problem jest wybór hostingu pod wasze biznesowe strony. Moim zdaniem najważniejsze są rekomendacje od ludzi których znacie, którzy mieli np. problemy, rozwiązane przez obsługę techniczną hostera. (nie wszystkie rekomendacje znalezione w sieci są wiarygodne). Ja polecam firmę mserwis.pl (domeny.tv) z Wrocławia. Wielu znajomych przedsiębiorców korzysta z ich usług, mają indywidualne podejście do klienta, rozwiązują problemy również w przypadku stron unieruchomionych przez złośliwe oprogramowanie, a wszystko za umiarkowane pieniądze. A do tego oferują największy wybór domen z całego świata.
Rankingi firm hostingowych są oczywiście w sieci, ale one mogą faworyzować firmy, które działają na dużą skalę (thetop10sites.com, webhostingtalk.pl).
Z utrzymaniem stron www w dobrej kondycji wiąże są możliwość sprawdzenia jaką reputację u czołowych dostawców technologii bezpieczeństwa na dana domena. Można to zrobić między innymi w serwisach: trustedsource.org, virustotal.com.

Do bezpieczeństwa stron internetowych i CMS WordPress.org wrócę w kolejnych artykułach.

Marcin Pieleszek