Jeśli chodzi o szacunki specjalistów dotyczące skuteczności podstawowej ochrony antywirusowej, to trzeba zauważyć, że są one różne. Wiadomo, że taka ochrona odpowiada za wykrywanie typowych zagrożeń, lecz te zmieniają się z dnia na dzień! Ochrona w takiej sytuacji, tak jak w wielu innych dziedzinach, to przede wszystkim działania profilaktyczne. Dlatego codzienną bezpieczną pracę na komputerze należy wiązać również z bezpiecznym przeglądaniem stron WWW. Strony internetowe, przede wszystkim te zaniedbane przez ich właścicieli lub te specjalnie przygotowane przez przestępców, mogą stać się źródłem szkodliwego oprogramowania. Spontaniczne przeglądanie internetu, pobieranie oprogramowania z nieznanej strony, kliknięcie baneru reklamowego nieznanego pochodzenia (stanowiącego złodziejskie wezwanie do akcji) mogą być początkiem problemów. Co więc możemy zrobić?

-Sprawdzaj reputację stron WWW przed ich otwarciem. Możesz to zrobić za pomocą wielu darmowych programów, jak np. Avast Software. Z pomocą funkcjonalności „Internet Security” możemy zapobiec wielu problemom, będąc świadomym jakich stron musimy unikać.

-Zawsze aktualizuj oprogramowanie! Aktualizacje oprogramowania są kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa komputera. Proces aktualizacji powinien być zautomatyzowany lub być ściśle nadzorowany i przeprowadzany w regularnych odstępach czasu, choć czasem nie jest to wygodne, gdy np. musi być uruchomiony w najmniej oczekiwanym momencie. Brak zaktualizowanego oprogramowania umożliwia przestępcom łatwiejsze przejęcie naszych danych, lub całkowite zablokowanie dostępu do komputera. przekonali się 12 maja 2017 roku użytkownicy, którzy padli ofiarą infekcji ransomware pod nazwą WannaCry. Na tysiącach komputerów na całym świecie szkodliwe oprogramowanie zaszyfrowało dane; od użytkowników zażądano okupu. Sparaliżowało to pracę wielu firm i przyniosło dotkliwe straty finansowe. Poprawka do systemów Windows niwelująca ich podatność na taki atak została udostępniona w marcu 2017 roku, to wielu użytkowników jej nie zainstalowało.

– Kontrolujmy programy, z których nie korzystamy! Niektóre z nich mogą mieć złośliwy kod, co może być źródłem wielu problemów.

Specjalnie dla was przygotowuję kurs, który pomoże wszystkim pracownikom unikać większości podstawowych zagrożeń w miejscu ich powstawania. Jeśli jesteś zainteresowany udostępnij ten post!