Czy każdy mail, który dostajesz jest do Ciebie?

Zdaniem specjalistów 90% ataków na organizacje zaczyna się właśnie od wiadomości mailowej!

Jednak nie znaczy to, że tylko firmy są narażone na ataki – połowa z nich jest skierowana do mniejszych podmiotów – czyli każdego z nas!

W ostatnim czasie coraz więcej możemy usłyszeć o kolejnych atakach, więc stojąc na straży bezpieczeństwa zajmiemy się edukacją – czyli jak nie dać się zhackować.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów ataków:

– phishing – czyli podszywanie się pod inną osobę czy instytucję by wyłudzić dane lub informacje. Gdy dostaniemy maila, w którym np. bank prosi nas o zalogowanie się do swojego konta bankowego jednocześnie wysyłając link, możemy być niemal pewni, że złodziej podszywa się pod instytucję, by wyłudzić nasze dane dostępowe do konta bankowego.

Scam – oszustwo polegające na przedstawieniu szlachetnych intencji – dostając maila, że właśnie wygraliśmy samochód nie klikajmy w link by go odebrać! Najprawdopodobniej na naszym komputerze zostanie wtedy uruchomiony szkodliwy kod – wirus, a o nagrodzie nigdy więcej nie usłyszymy.

Spam – niechciana korespondencja, która jest masowo wysyłana do tysięcy adresów mailowych. Dawniej spam zawierał niechciane oferty handlowe, lecz dzisiaj zaczął przybierać o wiele groźniejsze formy – takie jak phishing czy załączniki z wirusami.

Ransom – cyfrowi przestępcy doprowadzają do uruchomienia na urządzeniu ofiary szkodliwego oprogramowania, które szyfruje dane, w wyniku czego użytkownik traci do nich dostęp, po czym otrzymuje od przestępców propozycję odzyskania dostępu po zapłaceniu okupu, zwykle w kryptowalucie (np. bitcoinach).

Hackerzy wykorzystują prostą socjotechnikę – ale skuteczną. Lecz jakie korzyści mają przestępcy z tego, że utrudniają nam życie? W wielkim skrócie – oprogramowanie może szpiegować zachowania użytkownika, przechwytywać dane z klawiatury, uzyskać kontrolę nad urządzeniami w komputerze, np. nad kamerą, doprowadzić do wycieku danych na serwery przestępców, wreszcie szyfrować dane.

Już jutro opiszemy kilka najpopularniejszych ataków i pokażemy jak nie dać się zhackować! To i o wiele więcej w książce „Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie. Teraz 35% taniej! https://helion.pl/ksiazki/badz-bezpieczny-w-cyfrowym-swiecie-poradnik-bezpieczenstwa-it-dla-kazdego-marcin-pieleszek,pobeit.htm#format/d