Często możemy usłyszeć, by nie korzystać z publicznych sieci wifi; że są one niebezpieczne. Jednak co zrobić, by w takich miejscach jak np. lotnisko móc bezpiecznie zalogować się do poczty elektronicznej?

Rozwiązaniem jest technologia, nazywana VPN.

Co to jest VPN?

Sam skrót rozwija się w Virtual Private Network (z ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Słowo wirtualna, oznacza w tym przypadku przeciwieństwo słowa fizyczna, a co za tym idzie, że nie istnieją żadne kable, które umożliwiają połączenia wewnątrz niej. Wszystko to dzieje się w przestrzeni. Termin prywatna odnosi się do faktu, iż dostęp do takiej sieci jest ograniczony i moderowany. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa takiej sieci. W końcu jej użytkownicy, mają czuć się chronieni podczas wymiany plików, czy wspólnej pracy.

Taka sieć musi być stworzona wewnątrz firmowej infrastruktury i dopiero wtedy pracownicy powinni otrzymać do niej dostęp. Dzięki temu, nie ważne gdzie złapiecie Internet, możecie połączyć się przez VPN i mieć swobodny podgląd do wszystkiego. Zupełnie jakbyście siedzieli za swoim biurkiem. Ale jak to działa? Wasze połączenie następuje poprzez zabezpieczony, zaszyfrowany tunel. Wasza lokalizacja zostaje zamaskowana i chroniona przez VPN.

Dzięki czemu jest to dobra ochrona surfowania podczas korzystania z darmowych Wi-Fi.

W ciągu najbliżych dni pokażemy wam kilka VPN, więc obserwujcie tę stronę! Tymczasem, by szerzyć bezpieczeństwo, zapraszam do kupna książki – https://helion.pl/ksiazki/badz-bezpieczny-w-cyfrowym-swiecie-poradnik-bezpieczenstwa-it-dla-kazdego-marcin-pieleszek,pobeit.htm#format/d

Źródło: https://trybawaryjny.pl/co-to-vpn/