Wyjeżdżamy na wakacje, zostajemy na noc w hotelu, w jaki sposób wtedy bezpiecznie korzystać z internetu?

Najbezpieczniej jest zawsze stosować swoje urządzenia — nie tylko smartfon, ale również komputer przenośny. Dostęp do internetu na komputerze, możemy sobie zapewnić przez swój smartfon. Pakiety internetowe oferowane przez operatorów telefonii komórkowej są coraz większe, ponadto w Unii Europejskiej roaming danych jest w dużej mierze darmowy, a tani dostęp do internetu w wielu krajach spoza Unii Europejskiej możemy zyskać, kupując kartę SIM miejscowego operatora.

Może się zdarzyć, że szybciej, wygodniej i taniej będzie połączyć się z publicznie dostępną siecią Wi-Fi (chociaż zawsze lepiej jest korzystać z własnego dostępu do sieci). Jeśli łączymy się z publicznie dostępną siecią bezprzewodową, konieczne jest użycie usługi VPN jednego z operatorów zaraz po uzyskaniu połączenia.

Jeżeli znajdujemy się w hotelu i potrzebujemy dostępu do internetu, by na przykład sprawdzić pogodę lub poczytać wiadomości, możemy skorzystać z komputerów, które zwykle są udostępniane przy recepcji. Jednak są to urządzenia publiczne i korzystanie na nich z poczty czy usług bankowych niesie dość wysokie ryzyko, dlatego że nie wiemy, jakie działa na nich oprogramowanie. Mogą zostać przejęte nasze hasła do poczty i innych cennych zasobów i przekazane na serwery przestępców. Kiedy musimy skorzystać z publicznego komputera, stosujmy w przeglądarce tryb prywatny

O czym jeszcze trzeba pamiętać, gdy opuszczamy miejsce, w którym jesteśmy aktywni na co dzień?

Przy okazji organizowania wypoczynku zapewne zetknąłeś się wielokrotnie z zasadami, które mówią o tym, by korzystać tylko z pewnych, sprawdzonych ofert znanych firm lub prezentowanych w powszechnie znanych portalach internetowych.

W obszarze sprzedawania usług turystycznych za pośrednictwem internetu pojawiają się różnego rodzaju nadużycia — w mediach co jakiś czas pojawiają się doniesienia np. o ofertach noclegów w nieistniejących kwaterach. Niektóre miejscowości turystyczne oferują na swoich oficjalnych stronach katalogi kwater.

Kiedy już dokonamy wyboru oferty i szczęśliwie wyjedziemy, oprócz bezpiecznego korzystania z komputera i internetu niezwykle ważne są zasady ochrony swoich zasobów finansowych oraz danych osobowych.

-Jeżeli kupujemy usługi turystyczne podajemy tylko te dane, które są potrzebne do realizacji umowy.

-Unikajmy podawania kompletnych danych (w szczególności takich jak PESEL, numery dokumentów osobistych) bez konieczności. W razie wątpliwości pytajmy o podstawę prawną przetwarzania danych.

-Hotel może wymagać od nas danych potrzebnych tylko do identyfikacji. Nie zgadzajmy się na wykonywanie kopii (skanów) dokumentów, gdyż nie wiemy, w jaki sposób będą później przetwarzane.

-Bezwzględnie nie zgadzajmy się na zostawienie dowodu osobistego czy innych dokumentów np. w wypożyczalni sprzętu sportowego. Uważajmy również, jakie dane osobowe są spisywane z naszych dokumentów w takich sytuacjach

To i o wiele więcej znajdziesz w mojej książce – zapraszam! https://helion.pl/ksiazki/badz-bezpieczny-w-cyfrowym-swiecie-poradnik-bezpieczenstwa-it-dla-kazdego-marcin-pieleszek,pobeit.htm#format/d