Przestępcy niemal idealnie podrobili głos prezesa firmy. Przelał przestępcom równowartość 1 mln PLN – myśląc że płaci dostawcy!

Firma z sektora energetycznego z UK padła ofiarą nowego rodzaju ataku – teoretycznie zwykłej rozmowy telefonicznej brytyjskiego CEO, z prezesem z Niemiec.

To wolne tłumaczenie:

– Hej Brajan, jak tam leci? Nasz węgierski dostawca potrzebuje jak najszybciej zaliczkę na dostawę części do transfomatorów. Dasz radę?
– Jutro wystarczy?
– Nie, lepiej dzisiaj bo i tak mamy opóźnienie
– No dobra, podaj dane.

Według Wall Street Journal, wykorzystany algorytm był na tyle ciekawy, że można było wyczuć lekki niemiecki akcent.

Smaczku całej historii dodaje fakt, że przestępcy po udanym przelewie na prawie 1 000 000 PLN próbowali tego samego dnia dopiąć kolejny transfer pieniędzy. Ale tym razem zadzwonili z numeru austriackiego, po czym brytyjski szef nabrał podejrzeń… Sposób działania atakujących nie został w pełni poznany (nie ujęto ich, podobnie jak wykradzionych pieniędzy).

Czy na pewno możesz powiedzieć, że twoja firma jest bezpieczna? Już dziś kup książkę, z której dowiesz się wszystkiego o cyberbezpieczeństwie! https://helion.pl/ksiazki/badz-bezpieczny-w-cyfrowym-swiecie-poradnik-bezpieczenstwa-it-dla-kazdego-marcin-pieleszek,pobeit.htm#format/d

Źródło: https://sekurak.pl/deepfake-niemal-idealnie-podrobili-glos-prezesa-przelal-przestepcom-rownowartosc-1-mln-pln-myslac-ze-placi-dostawcy/