Sędzia z Łodzi zgubił pendrive’a z danymi dotyczącymi świadków i wyroków!

O sytuacji poinformowano na stronie Sądu Okręgowego w Łodzi. Jak czytamy w komunikacie, na skutek zagubienia pendrive’a przez jednego z sędziów, doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych tam zapisanych. Na zgubionym nośniku znajdowały się m.in. dane świadków, informacje o ich stanie zdrowia oraz opisy spraw, które toczyły się od 2016 roku, w tym wyroków, jakie zapadły.

Pendrive zaginął prawdopodobnie na terenie łódzkiego sądu. O naruszeniu poinformowany został Urząd Ochrony Danych Osobowych. Sąd zapewnia, że zdarzanie miało charakter nieumyślny i wynika z ludzkiego błędu.

Jak podano w komunikacie, „opisana sytuacja dotyczy danych przetwarzanych w X i XIII Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Łodzi i tych spraw, które były w referacie sędziego Pawła Hajdysa, tj. wpłynęły do sądu w okresie od kwietnia 2016 roku do końca sierpnia 2019 roku, w szczególności tych, które zakończyły się”.

Sąd apeluje o czujność – osoby, których dane mogą znajdować się na zgubionym nośniku, proszone są o zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy ktoś nie próbuje ich wykorzystać. „Może bowiem dojść do naruszenia dobrego imienia, próby kradzieży tożsamości czy utraty kontroli nad własnymi danymi” – tłumaczy sąd.

Aktualnie sprawą zajmuje się inspektor ochrony danych osobowych, jednak możemy obserwować jak potoczy się ta sprawa. Warto się zastanowić czy przenoszenie tego typu danych jest dopuszczalne, a tymczasem zapraszam do mojej książki, gdzie opowiem jak się zabezpieczyć przed wszelkimi atakami, także w kontekście RODO!: https://helion.pl/ksiazki/badz-bezpieczny-w-cyfrowym-swiecie-poradnik-bezpieczenstwa-it-dla-kazdego-marcin-pieleszek,pobeit.htm#format/d