Masz gmaila? Uważaj na ten sprytny trik wykorzystywany przez przestępców!
Wraca trick, z którego już kiedyś korzystali przestępcy. Do posiadających skrzynki na GMailu rozsyłana jest wiadomość, która na dole ma dodany obrazek. Ale nie byle jaki! Taki przypominający ikonę “załącznika” znaną każdemu posiadaczowi skrzynki na GMailu.
Kliknięcie w załącznik nie pobiera załącznika z serwerów Google (które sprawdzają dołączone pliki pod kątem złośliwego oprogramowania, a czasem w ogóle nie pozwalają pliku pobrać, od razu wyświetlając na nim “Znaleziono wirusa“). Kliknięcie pobiera załącznik z innych serwisów, a podlinkowane pliki są złośliwe.
Choć GMail jest według nas jednym z najbezpieczniejszych miejsc na trzymanie swojej skrzynki pocztowej dla większości ludzi, warto pamiętać, że również jego skanery antywirusowe nie zawsze wykryją zagrożenie, więc także — nawet jeśli ikona załącznika jest prawdziwą ikoną googlowską, a nie obrazkiem prowadzącym na zewnętrzne serwery — zachowajcie czujność pobierając pliki. Zwłaszcza te pochodzące od nieznanych osób.
Nie pozwól by twoja czujność zmalała, w ostatnim czasie możemy wszędzie natknąć się na zagrożenia bezpieczeństwa! Nie daj się zhakować, o wszystkim dowiesz się z mojej książki! http://bit.ly/badzbezpieczny